SPOMIENKA: Nečakaný úspech v Helsinkách

4 minúty čítania
Autor: Dávid Lech

Rok 2012 sa hrubými písmenami zapísal do histórie slovenského hokeja. Naši reprezentanti po deviatich rokoch získali na svetovom šampionáte medailu. A hoci sme vo finále prehrali, cenný kov mal pre nás hodnotu zlata.

Úspech na MS 2012 vo fínskych Helsinkách a švédskom Štokholme sa nerodil ľahko. Na šampionát sme pricestovali s predturnajovou bilanciou jedna výhra a sedem prehier, ktoré sme utŕžili v sérii prípravných zápasov v rámci Euro Hockey Challenge od 6. apríla do 27. apríla.

Postupne sme podľahli dvakrát Dánsku (1:3, 3:4sn), dvakrát Rusku (1:2sn, 2:3), dvakrát Česku (1:3, 2:3sn) a raz Nórsku (4:5sn). Morálku tímu pred odchodom na MS mierne pozdvihla tesná výhra nad Nemeckom 5:4 po samostatných nájazdoch.

Sledujte naše sociálne siete, kde Vám prinášame hokejové zaujímavosti z pohľadu fanúšikov.
Facebook Instagram

Zdroj: sport.noviny.sk

Nevýrazný úvod odštartoval stíhaciu jazdu

Hneď na úvod šampionátu na nás čakali traja najťažší súperi v skupine. Turnaj sme odštartovali proti Kanade, ktorej sme podľahli 2:3. V ďalšom vystúpení proti domácim Fínom padol iba jeden gól, o ktorý sa postaral v 8. minúte Janne Pesonen. Suomi nás vynulovali a po dvoch prehrách sme odštartovali stíhaciu jazdu za postupom do vyraďovacej časti.

Po vynikajúcom výkone Slováci zdolali favorita z USA 4:2, keď sme už po prvej tretine viedli nad americkým súperom 3:1 a dvojgólový náskok sa nám podarilo ustrážiť do konca stretnutia.

Následne prišli ďalšie dôležité víťazstva v skupine proti Kazachstanu (4:2), Bielorusku (5:1), Švajčiarsku (1:0) a Francúzsku (5:4). Práve zisk bodov v poslednom zápase proti Francúzsku nám zabezpečil postup do štvrťfinále, kam sme postúpili zo štvrtého miesta.

Famózny obrat odštartoval spanilú jazdu

Po sérii piatich výhier sme v štvrťfinále čelili kanadskému výberu, ktorý bol s hráčmi Getzlaf, Perry, Kane, Keith, Tavares, Benn, Sharp či Nugent-Hopkins, jasným favoritom na postup. Nášho súpera sme ale dokonale schladili hneď v úvode, keď po desiatich minútach sme po presných zásahoch Kopeckého a Šatana viedli 2:0. Do konca druhej tretiny „javorové listy“ otočili stav vo svoj prospech zásluhou gólov E. Kanea, Skinnera a Burrowsa.

V 54. minúte trpezlivosť Slovákov priniesla svoje ovocie. Od úvodu zápasu neupúšťali od svojej hry, ktorá v prvých minútach slávila úspech a 6 minút pred koncom zápasu sa začínalo odznova. Vyrovnávajúci gól strelil Milan Bartovič.

Zdroj: ipravda.sk

S pribúdajúcimi minútami si slovenskí reprezentanti vypracovali priam drvivý tlak, ktorý vyústil v škaredý faul Ryana Getzlafa. Kapitán Kanady sa po faule kolenom predčasne porúčal pod sprchy. Ponúknutú päťminútovú presilovú hru sme využili ihneď po štyroch sekundách, keď Sekerovu strelu tečoval pred Camom Wardom Michal Handzuš a poslal Slovensko do semifinále.

👉 Nepremeškajte zľavu 22 % na všetky suveníry Slovenska – platí iba do konca MS v hokeji (29. máj 2022)

Bratský súboj korisťou Slovákov

V semifinále sme si skrížili hokejky s českými hráčmi. Tí museli od 16. minúty dobiehať jednogólové manko po presnom zásahu Miroslava Šatana. V 31. minúte stanovil priebežné skóre na 1:1 Michael Frolík a začínalo sa odznova. Tretia tretina však patrila slovenskému výberu, ktorý ako skúsený lodivod viedol český tréner Vladimír Vůjtek.

V prvej minúte tretej tretiny pri vlastnom oslabení zavelil k útoku Miroslav Šatan a náš postup do finále o štyri minúty neskôr spečatil Libor Hudáček.

Finálové vytriezvenie proti Rusku

Po desiatich rokoch sme sa opäť prebojovali do finále na MS v hokeji. Čelili sme Rusku, ktoré na turnaji do finálového stretnutia nenašlo premožiteľa.

Už po 66 sekundách sa naše zlaté ambície priblížili realite vďaka gólu Zdena Cháru. Opraty zápasu ale držali pevne v rukách dominantní Rusi, ktorí nám vo finále nastrieľali poltucet. Po výsledku 2:6 sme sa museli skloniť pred kvalitou súpera, ktorý bol bezpochyby najlepším mužstvom na turnaji a konkurovať mu nedokázala ani naša tímová hra srdcom.

Zdroj: pavoldemitra.weebly.com

Počiatočné sklamanie vystriedala obrovská radosť zo zisku medaily, pod ktorú sa výrazne podpísal výkonmi v bránkovisku Ján Laco. Slovenský brankár bol vyhlásený za najlepšieho gólmana turnaja a bol zaradený taktiež do All Stars tímu, kde figuroval aj najlepší obranca šampionátu, Zdeno Chára.