SPOMIENKA: Nezabudnuteľná slovenská jazda za historickým zlatom na MS 2002

3 minúty čítania
Autor: Dávid Lech

11. mája 2002 o 19.00 hod. v göteborgskej hale Scandinavium odštartoval historický zápas slovenskej hokejovej reprezentácie, po ktorom získala titul majstrov sveta. Zaspomínajte si s nami, ako sa zrodila cesta za jedným z najväčších úspechov slovenského športu.

Na MS v hokeji 2002 cestoval slovenský národný tím s myšlienkami na nevydarený februárový olympijský turnaj, v ktorom naši hokejisti nedokázali postúpiť zo základnej skupiny a obsadili celkové 13. miesto.

Čoraz viac sa šuškalo o rezignácii lodivoda Jána Filca, ktorý s tímom napokon cestoval do dejiska svetového šampionátu vo švédskom Göteborgu. Očakávania od kvalitne vyskladaného tímu boli pomerne veľké, no Slovensko rozhodne nepatrilo medzi favoritov turnaja.

Postup zo skupiny sa nerodil ľahko

MS sme odštartovali hladkým víťazstvom s Poľskom, ktoré sme deklasovali 7:0. Rastislav Staňa si po 23 úspešných zákrokoch pripísal na konto čisté konto a presné zásahy si medzi seba rozdelili Bondra, Országh, Tomík, Bartečko, Lintner, Ra. Pavlikovský a Petrovický.

Zdroj: ipravda.sk

Do druhého stretnutia proti Ukrajine sme opäť vstupovali ako jasní favoriti, no priebeh zápasu bol diametrálne odlišný. Ukrajinci začali zhurta a po 185 sekundách viedli zásluhou Protšenka. Na inkasovaný gól sme dokázali rýchlo reagovať a do kabín sa šlo za stavu 2:1. Húževnatý súper ale dvomi gólmi opäť naklonil misky váh na stranu našich východných susedov. Zápas sme napokon zlomili v samotnom závere. O našej výhre 5:4 rozhodol v 57. minúte Richard Lintner.

Skupinové zápolenie uzatvoril súboj o prvé miesto proti Fínsku, ktoré bolo lepším súperom. Naši hokejisti sa cez striktnú defenzívu Suomi presadzovali veľmi ťažko, čo pramenilo k porážke 1:3.

Cenné osemfinálové víťazstvá

Pred osemfinále výber Slovenska posilnili zámorskí hráči Michal Handzuš Ladislav Nagy. Prvý osemfinálový súboj sme odohrali proti Švédsku, ktoré do 48. minúty zásluhou vynikajúco chytajúceho Tommyho Sala viedlo 1:0, no v priebehu 115 sekúnd sme zásluhou Šatana a Mila strhli víťazstvo na svoju stranu.

Pred duelom s Rakúskom bol na súpisku dopísaný aj Ľubomír Višňovský. V zápase proti našim západným susedom sme zvládli rolu favorita a vzdorujúceho súpera sme z ľadu vyprevadili po výsledku 6:3.

👉 exkluzívny rozhovor s Ľubom Višňovským o šanciach našich hokejistov na MS vo Fínsku

Osemfinálovú skupinu sme zakončili výhrou proti Rusku. Hráčov ruskej zbornej sme dokonale zaskočili skvelým úvodom a už po prvej tretine sme viedli 3:0. V ďalšom priebehu sme si nedisciplinovanosťou narobili nemalé problémy, inkasovali sme tri góly v oslabení, no napokon sme sa tešili zo zisku dvoch bodov. Rusov sme porazili 6:4.

Vyraďovacia časť aj s ďalšími posilami zo zámoria

Do štvrťfinále sme nastúpili aj s výraznými posilami Žigmundom Pálffym a Jozefom Stümpelom. V zápase o postup s Kanadou sme prehrávali 0:2. Sekundu pred koncom druhého dejstva strelil kontaktný gól Peter Bondra a v záverečnej tretine sme po presných zásahoch Šatana a Bondru oslavovali cenný skalp a postup medzi najlepšiu štvoricu.

V semifinále sme si druhýkrát na turnaji zmerali sily so Švédskom. Dokázali sme nadviazať na triumf zo základnej skupiny a „tri korunky“ sme tentoraz zdolali 3:2 po samostatných nájazdoch. V závere stretnutia všetko nasvedčovalo tomu, že sa budeme musieť uspokojiť so súbojom o bronz. 118 sekúnd pred koncom stretnutia ale poslal duel do predĺženia Miroslav Šatan. Stretnutie našlo rozuzlenie až v samostatných nájazdoch, v ktorých nás do vytúženého finále doviedli úspešní exekútori Žigmund Pálffy a Richard Lintner.

Nezabudnuteľných 100 sekúnd a erupcia slovenskej radosti

Po repete so Švédskom sme čelili odvetnému zápasu aj vo finále. Zuby si na nás brúsili Rusi, ktorých sme v osemfinále zdolali 6:4. Zápas nemal favorita, no hneď po 22 sekundách Ľubomír Višňovský gólom deklaroval, že to so ziskom titulu myslíme vážne. V zápase sme viedli dvakrát dvojgólovým rozdielom 2:0 aj 3:1, no ruská zborná dokázala vyrovnať.

V závere zápasu nasledovala už kultová akcia Žigmunda Pálffyho s Petrom Bondrom, po ktorom druhý menovaný presnou strelou zabezpečil 100 sekúnd pred koncom stretnutia Slovensku premiérový a zatiaľ jediný titul majstrov sveta.

Zdroj: IIHF.com

Slovensko vyhralo 4:3 a na MS 2002 získalo zlaté medaily. Produktivitu opanoval Miroslav Šatan, ktorý na turnaji zaznamenal bilanciu 5+8 a stal sa najužitočnejším hráčom turnaja. Výborné výkony jeho spoluhráčov odzrkadľoval aj zvolený All Star tím, kde okrem Šatana figurovali aj najproduktívnejší obranca šampionátu Richard Lintner a muž veľkých okamihov, Peter Bondra.