Najpamätnejšie zápasy Slovenska proti Taliansku a Dánsku

3 minúty čítania
Autor: Dávid Lech

Po vybojovanom víťazstve nad Kazachstanom Slovensko čakajú dva kľúčové zápasy v boji o postup do štvrťfinále. Zverenci Craiga Ramsayho si skrížia hokejky s reprezentantmi Talianska a Dánska.

Sledujte naše sociálne siete, kde Vám prinášame hokejové zaujímavosti z pohľadu fanúšikov.
Facebook Instagram

Pamätné zápasy s Talianskom 🇮🇹 : Slováci sa neraz poriadne vytrápili

MS 1997, 8. máj: Slovensko – Taliansko 4:3

Na MS 1997 sme po nevýrazných výkonoch v skupinovej fáze dohrávali turnaj v skupine o 7. – 12. miesto. V súbojoch proti súperom druhej garnitúry nás čakali záchranárske práce. Jedným z tímov, ktorému sme museli čeliť bolo aj Taliansko.

Duel sme odštartovali rýchlymi dvomi gólmi. Presné zásahy Stantiena a Pardavého znamenali, že za desať minút sme si vypracovali pohodlný náskok na súpera. Taliani však slovenských reprezentantov zaskočili a v 26. minúte sme museli doháňať jednogólové manko. Duel na stranu Slovenska strhli gólmi v druhej polovici stretnutia Kontšek s Pardavým.

Slováci na turnaji obsadili deviatu priečku a aj vďaka zdolaniu talianskeho výberu si udržali príslušnosť medzi elitou svetového hokeja.

MS 2017, 6. máj: Slovensko – Taliansko 3:2pp

Najlepšie spomienky nemáme na zápas s Talianskom v roku 2017. Šlo vôbec o náš prvý zápas na šampionáte, ktorý odštartoval obrovské trápenie slovenského mužstva.

Slováci v zápase ešte v 58. minúte prehrávali 1:2 a strachovali sa o výsledok. Na gól Michela Miklíka zo 7. minúty náš súper reagoval dvomi presnými zásahmi, pričom naši ďalší strelci sa už nepresadili. 64 sekúnd pred záverečnou sirénou poslal súboj do predĺženia Libor Hudáček a česť nášho tímu zachránil v predĺžení Peter Čerešňák.

Slovensko zdolalo Taliansko 3:2 po predĺžení a šlo vôbec o jedinú výhru nášho tímu na MS 2017. V ďalších stretnutiach sme nestačili na Lotyšsko (1:3), Dánsko (3:4sn), Nemecko (2:3sn), Rusko (0:6), USA (1:6) a Švédsko (2:4). Len tesne sme sa vyhli zostupu a obsadili sme konečnú 14. priečku.

👉 Nepremeškajte zľavu 22 % na všetky suveníry Slovenska – platí iba do konca MS v hokeji (29. máj 2022)

Pamätné zápasy s Dánskom 🇩🇰 : Potupná prehra aj rozlúčka plná sĺz

MS 2010, 14. máj: Slovensko – Dánsko 0:6

V roku 2010 slovenskí hokejisti utrpeli výprask, na ktorý sa len tak skoro nezabudne. To, že Dánsko a ďalší niekdajší hokejoví trpaslíci, ktorých sme hravo porážali 8:0 (MS 2004), sa postupne doťahujú na etablované hokejové veľmoci, sme pocítili v osemfinálovej skupine.

Peter Budaj bol nútený opustiť svoje bránkovisko už po 4 minútach a 40 sekundách. Dáni mu strelili tri rýchle góly a medzi tri žrde sa postavil Rastislav Staňa. Ani on nedokázal zastaviť vlnu dánskej ofenzívy, ktorá sa valila do našej útočnej tretiny. V čase 13:42 sme prehrávali potupne 0:6 a boli sme hodní na uterák. Vďaka zľutovaniu nášho súpera, ktorý výrazne zvoľnil tempo, sa zápas dohrával v exhibičnom duchu. Dánsko nám nastrieľalo poltucet a zaznamenalo cenný skalp v podobe vysokého víťazstva.

Slováci sa z vysokej prehry neotriasli. V ďalších zápasoch podľahli Fínsku 2:5 a Nemecku 1:2 a skončili pred bránami štvrťfinále.

MS 2019, 21. máj: Slovensko – Dánsko 2:1sn

V roku 2019 Slovensko po ôsmich rokoch organizovalo MS v hokeji, no zopakoval sa rovnaký scenár. Naši hráči pred zaplnenými tribúnami nedokázali vybojovať postup medzi najlepšiu osmičku. Do turnaja sme síce vstúpili víťazstvom nad USA v pomere 4:1, no nasledovali tri prehry (Fínsko 2:4, Kanada 5:6 a Nemecko 2:3). Reputáciu sme si mierne napravili víťazstvami nad Francúzskom (6:3) a Veľkou Britániou (7:1). Naším posledným súperom na šampionáte bolo Dánsko.

Súboj mal špecifickú chuť predovšetkým pre nášho útočníka, Ladislava Nagya. Šlo o jeho posledný zápas kariéry. Najprv v 40. minúte asistoval na otvárací gól Mariána Studeniča a po vyrovnaní Boedkerom v tretej tretine, dospel zápas až do samostatných nájazdov. V nich sa košický kanonier prezentoval úspešnou strelou zápästím, ktorá ho zdobila celú kariéru a víťazným gólom rozhodol o víťazstve Slovenska.

Po zápase nasledovala dojemná rozlúčka s vypredaným košickým publikom, kde odohral posledné tri sezóny. Zakončiť kariéru víťazným gólom zápasu si praje určite nejeden hokejista, čo sa splnilo aj agilnému krídelníkovi. Nespokojnosť s konečným 9. miestom na domácich MS však zrejme prebila radosť z dôstojnej rozlúčky na domácom štadióne.

Odporúčame:
NHL v Prahe: Nashville Predators – San Jose Sharks (piatok al. sobota)
Zájazdy do Kalifornie a Nevady
Darčeková poukážka – zájazd na Slovensko
Zájazdy do Miami
Zájazdy do New Yorku