V športovej rodine vyrástol zabijak favoritov. Kto je Matthew Tkachuk?

4 minúty čítania
Autor: Viktor Háber

Rozdielový útočník, syn legendy či postava kontroverznej a diskutovanej výmeny. Tieto všetky atribúty spĺňa americký útočník Matthew Tkachuk, ktorý je hviezdou doterajšieho priebehu play-off NHL 2022/2023. Najdôležitejšia postava Floridy Panthers je hlavným faktorom toho, prečo sa panteri ocitli vo finále NHL, druhom od roku 1996. Kto je vlastne Matthew Tkachuk?

Sledujte naše sociálne siete FacebookInstagramTik-Tok

Syn hviezdy s európskym pôvodom

Ako už z jeho priezviska vyplýva, Tkachuk je potomkom východoeurópskych prisťahovalcov v USA. Tkačuk je priezvisko, s ktorým sa často môžeme stretnúť na Ukrajine, v Rusku či Poľsku a práve z tejto oblasti by mal mať korene. Aspoň tak tvrdil jeho otec Keith Tkachuk.

Je vám to meno povedomé? Nemožno sa čudovať. Keith bol dlhoročným hráčom St. Louis, ale aj Winnipegu a Phoenixu v NHL. V profilige odohral 1 201 zápasov a hoci nevyhral Stanley Cup, s vyše 1 000 kanadskými bodmi na konte (538+527) figuruje v Sieni slávy amerického hokeja.

Zdroj: nhl.com – Keith Tkachuck

Matthew sa narodil v roku 1997 ako najstarší syn Keitha v arizonskom meste Scottsdale. Na základnej škole v St. Louis bol dobrý kamarát so súčasnou hviezdou NBA Jaysonom Tatumom, no viac mu imponoval hokej, a teda sa „pootčil“. Takým istým smerom sa vybral jeho mladší brat Brady, ktorý je v súčasnosti kapitánom Ottawy Senators. Ich sestra Taryn zase vyniká v pozemnom hokeji, a tak boli otcovské športové gény skutočne výnimočne odovzdané.

Draft zo 6. miesta a nečakaná výmena

Tkachuk začal ako tínedžer profesionálnu kariéru v USHL a v sezóne 2015/2016 hrával v OHL za tím London Knights. V roku 2015 sa 12 bodmi podieľal na zisku zlatých medailí pre tím USA do 18 rokov na MS tejto vekovej kategórie. Jeho skvelé hokejové schopnosti si všimlo Calgary, ktoré ho v roku 2016 draftovalo zo 6. miesta.

V NHL sa udomácnil veľmi rýchlo. Nazbieral 13G+25A a v priebehu ďalších sezón sa stal najdôležitejším hráčom Calgary, ktoré sa v predošlej sezóne dostalo do konferenčného semifinále aj vďaka jeho výkonom (42+62 v základnej časti a 4+6 v play-off).

Zdroj: sportingnews.com – Brady(vľavo) a Matthew (vpravo)

O to viac prekvapilo, keď ho počas leta Flames vymenili za dôležitú floridskú oporu Jonathana Huberdeaua práve na juh USA. Nesmierne diskutovaná a kontroverzná výmena však prišla aj vďaka iniciatíve Tkachuka.

„Trochu som prehodnotil život a kariéru. Keď sa otvoril trh s voľnými hráčmi, rozhodol som sa, že pôjdem inde. Mal som na to viacero dôvodov. Calgary som vďačný za veľa a z tímu odchádzam ako muž“
priznal pre web NHL Matthew

Pohoda na hokejke

V nedávnom rozhovore pre The Athletic zase priznal, že Florida sa mu páči, keďže miluje teplo a pocit, že aj o pol štvrtej ráno môže byť vonku v krátkych nohaviciach a vychutnávať si pohodový život. A svoju životnú pohodu prenáša vo veľkom aj na ľad.

Panteri či „mačky“, ako znie prezývka jeho nového domova, sa dostali do play-off NHL ako posledný tím, ktorý vyzval jeden z najsuverénnejších tímov v rámci histórie základnej časti – Boston Bruins. A hoci Floriďanom nikto nedával šancu, aj vďaka Tkachukovi sú teraz už vo finále.

Dvadsaťpäťročný Američan je označovaný ako „clutch player“, čo je slangové označenie pre rozdielového hokejistu na ľade. A nemožno sa čudovať. Pri ceste do finále nazbieral 9G+12A (a v základnej časti 40+69), skutočne dôležitým ukazovateľom však je, kedy sa mu tie góly podarilo streliť.

Tkachuk dal: víťazný gól v 5. zápase proti Bostonu v predĺžení, víťazné góly proti Caroline v 1. a 2. stretnutí vždy v predĺžení, gól proti Caroline v 7. dueli finále Východnej konferencie 5 sekúnd pred koncom tretej tretiny. Vždy vtedy, keď to tím najviac potreboval.

Zdroj: NHL.com/foto: Steve Babineau (Getty Images)

Zabijak s hororovou prezývkou

„Máme to šťastie, že Chucky je v našom tíme. Vie strieľať naozaj dôležité góly,“ chválil ho tiež vynikajúci brankár Sergei Bobrovskij pre CBS. Chucky je Tkachukova prezývka odvodená z priezviska, ktorá znie ako meno hlavnej postavy hororu Detská hra. Spoločné má však Matthew s vraždiacou bábikou len svoj zabijácky inštinkt na ľade.

Tkachuk je vynikajúci najmä vďaka tomu, že dokáže hrať na pravom i ľavom krídle, patrí k super-rýchlym korčuliarom a vie si dokonale nájsť streleckú pozíciu. Efektívneho útočníka definuje nielen produktivita, ale aj tvrdosť. Viacerí mu už vyčítali príliš tvrdý a zákerný štýl hokeja, to ale ku charakteru hry gólového zabijaka jednoducho patrí. Ide o hráča, ktorého chce mať každý v tíme a nik proti nemu nechce hrať. Pokiaľ Matthew Tkachuk nadviaže na skvelé výkony aj vo finále NHL, stane sa tým hráčom, ktorý dovedie Floridu k prvému Stanley Cupu v histórii.

Odporúčame:

Venujte DARČEKOVÚ POUKÁŽKU na HOKEJ