Formát MS v hokeji 2024

4 minúty čítania

Zoznámte sa s hracím formátom MS v hokeji 2024. Dozviete sa, akým systémom sa hrá a koľko trvá predĺženie, ako sa rozhoduje remízový zápas vo finále či ktoré tímy majú výhody v prípade rovnosti bodov v tabuľke.

Sledujte naše sociálne siete FacebookInstagramTik-Tok

Základné skupiny

16 účastníkov elitnej kategórie MS v hokeji 2024 je rozdelených do dvoch skupín po osem tímov. Hrá sa systémom ‚každý s každým‘. Všetky reprezentácie tak v rámci základných skupín odohrajú 7 stretnutí.

Bodový systém

Za víťazstvo v základnej skupine sa udeľujú 3 body. Výhra po predĺžení, resp. samostatných nájazdoch tímu prinesie 2 body. Porazený si z predĺženia/samostatných nájazdov odnesie 1 bod. Za prehru v riadnom hracom čase sa neudeľujú žiadne body.

Poradie v skupine v prípade rovnosti bodov

V prípade rovnosti bodov dvoch tímov rozhoduje o poradí v skupine víťaz vzájomného zápasu.

Ak 3 a viac tímov získa rovnaký počet bodov, vytvorí sa tabuľka pomyselnej „podskupiny“ zo vzájomných zápasov daných tímov s rovnakým počtom bodov. Ak po tomto kroku v tabuľke „podskupiny“ ostanú dva najlepšie tímy opätovne s rovnakým počtom bodov, rozhoduje pravidlo vzájomného zápasu (víťaz vzájomného zápasu má prednosť a je umiestnený vyššie).

V prípade, že nastane takáto situácia pri posudzovaní sú rozhodujúce tieto nasledujúce kroky:

Krok č. 1: Vytvorenie tabuľky „podskupiny“, kde sa v úvahu berú len vzájomné zápasy tímov, kt. majú rovnaký počet bodov

Krok č. 2: V prípade rovnosti bodov v tabuľke „podskupiny“, rozhoduje lepšie skóre zo vzájomných súbojov tímov „podskupiny“.

Krok č. 3: Ak v tabuľke „podskupiny“ nerozhodne ani skóre, rozhodujúci je počet strelených gólov vo vzájomných zápasoch tímoch „podskupiny“ (tímy s rovnakým počtom bodov).

Krok č. 4: Ak nerozhodol počet bodov, skóre a počet strelených gólov zo vzájomných zápasov, potom sa v úvahu berú aj výsledky tímov proti najbližšiemu najlepšie umiestnenému tímu mimo podskupiny (rozhodujú: 1. body proti tomuto súperovi, 2. skóre zápasu, 3. viac strelených gólov).

Krok č. 5: Ak tímy ostávajú naďalej nerozhodné, do úvahy sa začnú brať aj výsledky proti druhému najbližšiemu najlepšiemu tímu, ktorý sa nedostal do „podskupiny“.

Krok č. 6: Ak sa pre rozhodnutie medzi tímami s rovnakým počtom bodov nedokážu aplikovať ani jeden z krokov č. 1-5, rozhodne lepšie postavenie v IIHF rankingu.

Ak dva tímy s rovnakým počtom bodov proti sebe v základnej skupine ešte nenastúpili (v priebehu turnaja) a nie je možné tak porovnať ich vzájomný zápas, rozhodujúcim kritériom je: 1. (nižší) počet odohraných zápasov, 2. skóre, 3. (najvyšší) počet strelených gólov, 4. umiestnenie v IIHF rankingu.

Predĺženie

V rámci základných skupín v prípade vyrovnaného stavu po riadnom hracom čase a trojminútovej pauze nasleduje 5-minútové predĺženie. Tímy v ňom nastúpia s 1 brankárom a 3 korčuliarmi. Predĺženie sa končí po strelení gólu. Po uplynutí piatich minút nasledujú samostatné nájazdy.

Deklarované pravidlá predĺženia platia aj pre vyraďovaciu časť s jednou zmenou: namiesto piatich minút bude predlženie 10-minútové. Ak sa tímom nepodarí streliť gól a rozhodnúť tak zápas, nasledovať budú samostatné nájazdy.

Zmena v pravidlách predĺženia nastáva len v prípade samotného finále, kde sa bude hrať systémom 3 na 3 až do rozhodnutia. Po každých 20 minútach predĺženia bude nasledovať 15-minútová prestávka na úpravu ľadu.

Samostatné nájazdy

V prípade nerozhodného stavu po predĺžení nasledujú samostatné nájazdy. Poradie v samostatných nájazdoch určuje hod mincou rozhodcom. Víťaz žrebovania si vyberá, ktorý tím odštartuje samostatné nájazdy.

Každý tím má k dispozícii 5 samostatných nájazdov. Tím, ktorý počas nich strelí viac gólov, víťazí. V prípade nerozhodného stavu nájazdy pokračujú po jednej sérii (tímy majú 1 pokus).

Vyraďovacia časť

Do vyraďovacej časti postupujú štyri najlepšie tímy z oboch skupín. Štvrťfinále sa uskutoční krížovým spôsobom. Najlepší tím skupiny A nastúpi proti štvrtému tímu zo skupiny B: 1A-4B, 2A-3B, 1B-4A, 2B-3A.

V semifinále si zmeria sily najlepší tím základnej skupiny s najhorším postupujúcim tímom v rámci základných skupín. Pri porovnávaní platia tieto kritériá:

• umiestnenie v skupine
  • získané body v skupinovej fáze
  • skóre v skupinovej fáze
  • strelené góly v skupinovej fáze

Semifinálové a finálové zápasy sa uskutočnia v pražskej O2 Arene.

Zostup

Do kategórie Divízie I A zostupujú 2 najhoršie tímy konečného poradia MS v hokeji.
V praxi býva bežné, že ide o najhorší tím skupiny A a najhorší tím skupiny B.

Konečné poradie

Elitnú štvorku tvoria víťaz finále (1. miesto), vicemajster (2. miesto), víťaz zápasu o bronz (3.) a porazený tím zo zápasu o bronz (4. miesto). Ďalšie tímy budú zoradené v konečnom poradí nasledovne: