5 najdlhších zápasov v histórii NHL: Keď o zápase takmer rozhodol hod mincou

4 minúty čítania
Autor: Dávid Lech

V hokejovom prostredí v Európe vzbudil veľkú pozornosť šiesty semifinálový zápas českej najvyššej hokejovej súťaže. Zápas medzi Hradcom Králové a Vítkovicami našiel rozuzlenie až v čase 138:51, čo je nový český rekord. Posvietili sme si na najdlhšie zápasy v histórii NHL, v ktorých sa hralo dokonca dlhšie ako v Česku.

Sledujte naše sociálne siete FacebookInstagramTik-Tok

Český kanonier si gól odložil‘ na najlepšiu možnú chvíľu

140 minút a 18 sekúnd: Dallas Stars – Mighty Ducks of Anaheim 3:4pp

• play-off 2003

Už, už sa zdalo, že Anaheim si v prvom súboji série play-off (24. apríl 2003) z ľadu Dallasu odnesie cenné víťazstvo, no v 58. minúte strelil vyrovnávajúci gól Brenden Morrow. Od tohto momentu dominovali defenzívy oboch celkov. Ďalší gól padol hneď v prvej minúte 5. predĺženia, keď v čase 140:48 rozhodol stretnutie český útočník Petr Sýkora. Ten ako najlepší strelec tímu skóroval po 7 súbojoch bez presného zásahu. Oprášenie streleckej formy si tak načasoval dokonale.

Brankár Columbusu vytvoril rekord v počte úspešných zákrokov

150 minút a 27 sekúnd: Tampa Bay Lightning – Columbus Blue Jackets 3:2pp

• play-off 2020

Otvárací zápas play-off série medzi Tampou Bay a Columbusom (11. august 2020) trval neuveriteľných 151 minút. Columbus v dueli dvakrát viedol, no favorizovaný floridský celok dokázal vždy vyrovnať a štvrtý najdlhší zápas v histórii NHL rozhodol gólom Brayden Point. Puk dokázal dostať za chrbát brankára Joonasa Korpisala, ktorý v súboji vytvoril nový rekord NHL v počte úspešných zákrokov. Z 88 striel Tampy Bay pustil za chrbát len tri.

Hráči dohrávali zápas na infúziách

152 minút a 2 sekunda: Pittsburgh Penguins – Philadelphia Flyers 1:2pp

• play-off 2000

4. mája 2000 odvekí rivali z Pittsburghu a Philadelphie odohrali tretí najdlhší zápas histórie zámorskej profiligy. Keď v tretej minúte otvoril skóre stretnutia Alex Kovalev, nik neočakával, akým smerom sa bude zápas uberať. Brankári Ron Tugnutt a Brian Boucher sa v bránkovisku prekonávali a duel poslal do predĺženia v 45. minúte John LeClair. Autor gólu spätne priznal, že po 120 minútach bolo nutné, aby viacerí jeho spoluhráči počas pauzy dostali infúzie na posilnenie. A tie zrejme zabrali. V 153. minúte strhol víťazstvo na stranu Flyers gólom Keith Primeau.

Zápas chceli rozhodnúť hodením mince

164 minút a 46 sekúnd: Toronto Maple Leafs – Boston Bruins 1:0pp

• play-off 1933

Absolútne bizarný záver malo stretnutie medzi Torontom a Bostonom 3. apríla 1933. Prvý gól stretnutia padol až v 165. minúte. O víťazstve domáceho celku rozhodol nenápadný, drobný útočník Ken Doraty. Po 140 minútach došlo k zaujímavej situácii. Vtedajší generálni manažéri tímov, Conn Smythe z Toronta a Art Ross z Bostonu sa dohodli, že s odobrením hráčov o výsledku stretnutia rozhodnú hodom mincou. Hokejisti nesúhlasili. A tak sa zápas hral ďalších 24 minút, kým neprišiel presný zásah Doratyho.

Brankár počas zápasu schudol takmer 5,5 kilogramu

176 minút a 30 sekúnd: Montreal Maroons – Detroit Red Wings 0:1pp

• play-off 1936

Takmer 3 celé zápasy medzi sebou odohrali 24. marca 1936 hráči Montrealu Maroons a Detroitu Red Wings. Bezgólový stav trvajúci vyše 176 minút zlomil nováčik Mud Bruneteau z hosťujúceho celku, ktorý prekonal gólmana Lornea Chabota. Počet striel na bránu vtedy nepatril medzi oficiálne sledované štatistiky, no brankár Detroitu Normie Smith mal podľa dostupných údajov úspešne kryť 92 streleckých pokusov súpera a oficiálny web NHL informuje o inej zaujímavej štatistike Smitha – počas zápasu schudol 5,44 kilogramu. V bráne sa evidentne skutočne zapotil.

Zdroj: puckstruck.com – Normie Smith