SPOMIENKA: MS 2003 s príchuťou bronzu z Helsínk

5 minút čítania
Autor: Dávid Lech

10. mája 2003 sa slovenskí hokejoví reprezentanti radovali zo zisku bronzových medailí na MS v hokeji. Zaspomínajte si s nami na cestu za týmto veľkým úspechom.

Po nečakanom zisku majstrovského titulu v roku 2002 slovenský reprezentačný výber do dejiska MS v hokeji, do Fínska, letel sprevádzaný vysokými očakávaniami. Po svetovom šampionáte 2002 nastala v národnom tíme významná zmena. Na vrchole so zlatou medailou na krku opustil stoličku hlavného trénera Ján Filc, ktorého nahradil František Hossa.

👉 exkluzívny rozhovor s Ľubom Višňovským o šanciach našich hokejistov na MS vo Fínsku

Bývalý obranca prejavil vo svojej nominácii dôveru aj mladšej generácii a výsledky sa začali dostavovať už v príprave. 10 dní pred MS sme v Trenčíne hostili Česko. Naši hráči v jubilejnom 250. reprezentačnom zápase zdolali v súboji našich západných susedov 5:3. Najlepší dojem zanechala útočná formácia s Radivojevičom, Kapušom a Cígerom. Slováci po víťazstve ešte netušili, že s rovnakým súperom si skrížia hokejky vo Fínsku hneď dvakrát.

Slovenská dominancia v základnej skupine

Turnaj sme odštartovali hladkým víťazstvom nad Ukrajinou v pomere 9:3. Hetrikmi sa zaskveli Žigmund Pálffy s Richardom Zedníkom, ktorým v útočnej formácii skvele sekundoval Jozef Stümpel, ktorý ku gólu pridal dve asistencie.

Zdroj: sport24.sk

O necelých 24 hodín nás čakal zápas s outsiderom z Japonska, ktorého sme z ľadu vyprevadili debaklom 10:1. Po dva góly strelili Pálffy s Radivojevičom, strelecky sa presadili aj Stümpel, Nagy, Hlinka, Zedník, Višňovský a Lintner. Gólov v sieti Japonska mohlo byť aj viac, no naši hokejisti hrali prakticky celý zápas na krásu.

Dominanciu v základnej skupine sme zakončili víťazstvom 3:1 nad Nemeckom. Deň po víťazstve si naši hráči po postupe do osemfinále v miestnej reštaurácii vychutnali zaslúžený rezeň a pivo.

Ani v osemfinále sme nenašli premožiteľa

Osemfinálové zápolenie sme odštartovali zápasom proti domácim Fínom, ktorí sa proti nám chceli divákom revanšovať za predchádzajúcu prehru s Českom. Naši hráči po výbornom výkone zvíťazili 5:1 a čoraz viac sa začalo šuškať o tom, že náš tím má na MS tie najvyššie ambície.

Po zápase so Suomi sa na letisku objavil aj hviezdny Pavol Demitra, ktorého vtedajší zamestnávateľ zo St. Louis nechcel kvôli zlomenému prstu na MS pustiť. Napokon ale pricestoval a nastúpil do ďalšieho zápasu proti Rakúsku, v ktorom Slovensko zvíťazilo hladko 7:1.

Zdroj: pravda.sk

Sledujte naše sociálne siete, kde Vám prinášame hokejové zaujímavosti z pohľadu fanúšikov.
Facebook Instagram

Záver osemfinále sme odohrali proti Česku. Na víťazstvo v skupine nám stačil remízový rezultát. V zápase sme síce prehrávali 1:3, no aj zásluhou kontaktného gólu Pavla Demitru sme napokon získali vytúžený bod. O vyrovnanie sa v 54. minúte postaral Ladislav Nagy.

Na turnaji sme prehrali iba raz

V štvrťfinále proti nám stál odhodlaný tím Švajčiarska. V zápase sme boli jasným favoritom, no húževnatý súper nám narobil veľké problémy. Do 28. minúty sme prehrávali 0:1, no vďaka gólu Kapuša v oslabení sme vyrovnali a po dvoch presných zásahoch Miroslava Šatana sme oslavovali postup medzi najlepšie kvarteto turnaja.

Po roku sme v semifinále opäť čelili Švédsku. „Tri korunky“ v štvrťfinále famóznym spôsobom otočili nepriaznivé skóre 1:5 proti Fínsku a po výsledku 6:5 postúpili. Výbornú fazónu si preniesli aj do semifinále, v ktorom boli objektívne lepším tímom. Slovensko strelilo len jeden gól zásluhou Petra Bondru a na turnaji prehralo prvý zápas výsledkom 1:4.

Slovenská bronzová radosť

Do súboja o bronz viacerí naši hráči nastupovali so sebazaprením. Žigmund Pálffy mal po zápase so Švédskom pomliaždené rebrá a Ľubomíra Višňovského trápila seknutá chrbtica. Po prvom dejstve šli Slováci do kabín s jednogólovým vedením, keď o gól do kabíny sa postaral Jozef Stümpel. Česi síce hneď v úvode druhej tretiny vyrovnali, no v 26. minúte skóroval Peter Bondra.

Gól slovenského ostrostrelca bol napokon víťazný. Naše víťazstvo spečatil v 58. minúte Pavol Demitra a Slovensko po oduševnenom výkone a po množstve zblokovaných striel po výsledku 4:2 oslavovalo zisk bronzu.

V priebehu štyroch rokov tak slovenská hokejová reprezentácia získala všetky cenné kovy. Pri všetkých troch úspechoch stála pätica Ján Lašák, Ľubomír Višňovský, Martin Štrbák, Miroslav Šatan a Miroslav Hlinka. Zisk bronzu primäl obrancu Toronta Maple Leafs Róberta Švehlu k ukončeniu profesionálnej kariéry.

Vyberte si slovenský suvenír z nášho FANSHOPU a fandite našim hokejistom počas MS vo Fínsku!

Slovensko na turnaji prehralo len jeden, semifinálový zápas. Okrem bronzových medailí sme zanechali hlbokú stopu aj v individuálnych štatistikách. Prvé tri priečky v produktivite obsadili Žigmunf Pálffy (15 bodov, 7+8), Jozef Stümpel (15b, 4+11) a Ľubomír Višňovský (12b, 4+8). Martin Štrbák opanoval štatistiku plus/mínus s trinástimi „pluskami“ a náš tím sa mohol pýšiť aj najlepšími presilovkami (32,65 % úspešnosť) a rovnako najlepšou úspešnosťou streľby (16,42 %).