Najpamätnejšie zápasy Slovenska proti Švajčiarsku a Kazachstanu

3 minúty čítania
Autor: Dávid Lech

Na MS 2022 v hokeji na nás najbližšie čakajú reprezentanti Švajčiarska a Kazachstanu. Spomeňte si s nami na tie najzaujímavejšie zápasy proti spomínaným súperom.

Sledujte naše sociálne siete, kde Vám prinášame hokejové zaujímavosti z pohľadu fanúšikov.
Facebook Instagram

Pamätné zápasy so Švajčiarskom 🇨🇭: Náš obľúbený štvrťfinálový súper

MS 2003, 9. máj: Slovensko – Švajčiarsko 3:1

V roku 2003 slovenský národný tím obhajoval titul majstrov sveta. Po dominantnom výkone v skupinovej fáze sme postúpili vďaka piatim výhram a jednej remíze do štvrťfinále, kde na nás čakal výber Švajčiarska.

Outsider nás v prvej tretine zaskočil, keď vďaka gólu Plüssa viedol 0:1. V ďalšom dejstve naši hráči nenechali nič na náhodu. Vďaka vyrovnávajúcemu gólu Richarda Kapuša a dvom presným zásahom Miroslava Šatana sme oslavovali postup do semifinále.

V ňom sme podľahli Švédsku 1:4, no po víťazstve nad Českom v pomere 4:2 sme slávili zisk bronzových medailí.

MS 2004, 6. máj: Slovensko – Švajčiarsko 3:1

O rok neskôr sa zopakoval rovnaký scenár, dokonca aj s rovnakým výsledkom a priebehom zápasu.

Vo štvrťfinále sme si opäť skrížili hokejky s „helvétmi“, ktorí po prvej tretine viedli 1:0 vďaka presnému zásahu Wischera. V druhej dvadsaťminútovke sme strelili dva góly zásluhou obrancov Martina Štrbáka a Zdena Cháru. V 50. minúte náš postup medzi najlepšie kvarteto národných tímov pečatil Pavol Demitra.

👉 Nepremeškajte zľavu 22 % na všetky suveníry Slovenska – platí iba do konca MS v hokeji (29. máj 2022)

Oslavy z účasti v semifinále ale dlho netrvali. Najprv sme podľahli Kanade 1:2 a súboj o bronz našiel rozuzlenie po bezgólovom výsledku až v samostatných nájazdoch, v ktorých boli úspešnejší hokejisti USA.

Pamätné zápasy s Kazachstanom 🇰🇿: Slovenská dominancia

MS 2005, 10. máj: Slovensko – Kazachstan 3:1

V poslednom zápase osemfinálovej skupiny MS 2005 na nás čakal hokejový trpaslík z Kazachstanu. Duel sme však nemohli podceniť, keďže náš postup do štvrťfinále mohla výrazne ohroziť výhra Bieloruska nad Českou republikou.

Zdroj: IIHF.com

K víťazstvu nám výrazne pomohli presilové hry, v ktorých skórovali Šatan s Pálffym. Jeden gól pridal Michal Handzuš a Slovensko sa radovalo z víťazstva po výsledku 3:1. Najväčšou hviezdou duelu bol nepochybne kazašský brankár Sergej Ogurešnikov, na ktorom si slovenskí strelci neraz vylámali zuby. Na bránu Kazachstanu sme vyslali celkovo 50 striel a pomerne neznámy brankár zápas zakončil s vynikajúcou 94 % úspešnosťou zásahov.

V zápase s Kazachstanom sme sa vytrápili a do štvrťfinále sme nastúpili proti Kanade. Neskorší strieborní medailisti nás porazili 4:5 a na svetovom šampionáte sme napokon obsadili konečné piate miesto.

MS 2006, 8. máj: Slovensko – Kazachstan 6:0

Takmer do roka a do dňa sme proti Kazachstanu odohrali ďalší zápas na MS v hokeji. Tentoraz sme ale nenechali nič na náhodu.

Po prehre s Bieloruskom sme Kazachov museli bezpodmienečne zdolať. V prvej tretine ešte spomínaný Sergej Ogurešnikov odolával náporu slovenských strelcov, no od 21. minúty odštartovala slovenská kanonáda. Strelecky sa postupne presadili Kapuš, Surový, Bartovič, Pavlikovský, Kováčik a Jurčina. Súperovi sme dovolili vyslať na bránu Karola Križana len 8 striel.

Víťazstvo nad Kazachstanom nám v konečnom zúčtovaní zabezpečilo postup do štvrťfinále, v ktorom naši reprezentanti nestačili na Kanadu a prehrali 1:4. 8. miesto na MS 2006 bolo po ôsmich rokoch najhorším umiestnením Slovenska na svetovom šampionáte.