Najpamätnejšie zápasy Slovenska proti Lotyšsku a Švajčiarsku na MS

4 minúty čítania
Autor: Dávid Lech

Slovenská hokejová reprezentácia si v rámci bojov skupiny B na MS v hokeji 2023 skríži hokejky aj proti domácemu Lotyšsku a Švajčiarsku. Kým s jedným súperom máme pomerne nevýraznú históriu vzájomných zápasov na šampionáte, s druhým sme odohrali viacero pamätných stretnutí.

Sledujte naše sociálne siete FacebookInstagramTik-Tok

Lotyšsko: Najpamätnejší zápas siaha ešte do B-kategórie

MS „B“ 1995, 16. apríl: Slovensko – Lotyšsko 4:3

Hoci šlo ‚len‘ o B-kategóriu MS, bol to mimoriadne dôležitý zápas. Lotyši boli spoločne so Slovenskom najväčším favoritom na postup medzi elitu. Vo vzájomnom súboji Slováci dvakrát doháňali jednogólové manko, no s prispením hviezdneho Petra Šťastného, ktorý zaznamenal víťazný gól, súboj zvládli. V 7 zápasoch si na konto pripísali 7 výhier a o 2 body v tabuľke preskočili Lotyšov a v najkratšom možnom čase tak oslavovali postup medzi elitu.

MS 2017, 7. máj: Slovensko – Lotyšsko 1:3

Veľa stretnutí sme proti Lotyšom na MS neodohrali. V roku 2017 sa na náš úkor postarali o prekvapenie. V základnej skupine boli proti nám lepším tímom a zaslúžene vyhrali 3:1. Čestný úspech nášho tímu zaznamenal Michel Miklík. V skupine A sme v 7 dueloch ani raz nevyhrali v riadnom hracom čase a na konto si pripísali celkovo len jedno víťazstvo.

Zdroj: Sportnet.sk/foto: TASR

Švajčiarsko: Úspešné štvrťfinálové ťaženia

MS 2003, 7. máj: Slovensko – Švajčiarsko 3:1

Bronzové ťaženie v roku 2003 odštartoval úspešný štvrťfinálový súboj so Švajčiarskom. Ján Lašák síce v prvej tretine inkasoval, no od prostredného dejstva „zavrel roletu“ a vďaka presným zásahom Kapuša a dvojgólového Šatana sme si vybojovali postup do najlepšej štvorky. V semifinále sme prehrali so Švédskom (1:4) a v súboji o bronz zdolali Česko 4:2.

MS 2004, 6. máj: Slovensko – Švajčiarsko 3:1

Ako cez kopirák malo priebeh aj štvrťfinálové stretnutie o rok neskôr. Ten istý súper, ten istý scenár. Po prvej tretine Slovensko prehrávalo 0:1, no tromi gólmi dokázalo zvrátiť nepriaznivý vývoj zápasu a postúpilo do semifinále. O góly sa postarali Štrbák, Chára a Demitra. Po prehrách s Kanadou (1:2) a s USA (0:1 sn) Slováci na MS 2004 obsadili 4. miesto.

MS 2021, 27. máj: Slovensko – Švajčiarsko 1:8

V roku 2021 sa nám po ôsmich rokoch podarilo postúpiť do štvrťfinále. V základnej skupine sme však dostali aj veľkú príučku od švajčiarskeho tímu, ktorý nás deklasoval 8:1. Po prvej tretine bol výsledok prijateľný v pomere 0:1, v druhej tretine „helvéti“ skórovali trikrát a v záverečnej tretine nemali zľutovania s našou bezmocnou defenzívou a pridali ďalšie 4 góly.