Najpamätnejšie zápasy Slovenska proti Kanade

4 minúty čítania
Autor: Dávid Lech

Po víťazstve s Francúzskom (4:2) a prehre s Nemeckom (1:2) a následnom dni voľna na slovenských reprezentantov na MS 2022 v hokeji čaká krst ohňom. O 15.20 hod. si hokejky skrížia s jedným z favoritov šampionátu. S Kanadou 🇨🇦 sme odohrali množstvo nezabudnuteľných zápasov. Zaspomínajte si s nami na tie najzaujímavejšie.

Sledujte naše sociálne siete, kde Vám prinášame hokejové zaujímavosti z pohľadu fanúšikov.
Facebook Instagram

Krst ohňom pri premiére v elitnej kategórii

MS 1996, 21. apríl: Slovensko – Kanada 3:3

Po úspešnom ťažení v C a B kategórii (1994 a 1995) sa slovenská hokejová reprezentácia v najrýchlejšom možnom čase prepracovala medzi elitu. Na historicky prvých MS v hokeji elitnej kategórie čakal hneď v prvom zápase na náš národný tím krst ohňom v podobe hviezdami nabitého tímu Kanady.

Po prvej tretine sme s favoritom remizovali 0:0 a v druhej tretine skóre stretnutia otvoril v presilovej hre delovkou od modrej Ľubomír Sekeráš. Elitný brankár Martin Brodeur vyťahoval puk z brány druhýkrát po presnom zásahu Reného Puchera. Všetko nasvedčovalo tomu, že sa v úvode turnaja postaráme o prekvapenie, no javorové listy zavelili k obratu gólom Friesena. V tretej dvadsaťminútovke sa dvakrát presadil Travis Green. Záver stretnutia patril našim hráčom, keď zásluhou Jozefa Daňa vyrovnali na 3:3 a náš historicky prvý zápas v elitnej kategórii MS skončil výsledkom 3:3.

👉 Nepremeškajte zľavu 22 % na všetky suveníry Slovenska – platí iba do konca MS v hokeji (29. máj 2022)

V ďalších stretnutiach skupinovej fázy sme nestačili na Rusko (2:6), Rakúsko (1:2) a USA (3:4) a výhra v záverečnom dueli proti Dánsku v pomere 4:1 bola len malou náplasťou na nevydarený turnaj. Zo šampionátu sme odchádzali desiaty z dvanástich tímov.

Cesta za zlatom odštartovaná skvelým obratom

MS 2002, 7. máj: Slovensko – Kanada 3:2

Ďalší veľký zápas proti Kanade sme odohrali na MS 2002. V štvrťfinálovom zápase na nás čakala výzva v podobe jedného z favoritov na zisk medaily z Kanady. Hokejisti z kolísky hokeja na šampionáte prehrali len v jednom stretnutí a boli jedným z horúcich kandidátov na zisk zlatej medaily.

Papierové predpoklady sa začali napĺňať už v trinástej minúte po góle Danyho Heatleyho, ktorého v 24. minúte nasledoval Ryan Smyth a Kanada viedla 2:0. Brankár Jean-Sébastien Giguere dlho odolával slovenskej ofenzíve, no sekundu pred klaksónom ohlasujúcim koniec druhej tretiny skóroval Peter Bondra. Vďaka strelenému gólu sme do záverečného dejstva vlietli „po hlave“ a v priebehu 50 sekúnd sme po góloch Miroslava Šatana a Petra Bondru naklonili misky váh na slovenskú stranu. V ďalších minútach sa skóre zápasu nezmenilo a Slovensko postúpilo do semifinále.

V semifinále sme si po samostatných nájazdoch poradili so Švédskom 3:2 a vo finále sme zdolali Rusko 4:3. Slováci aj vďaka skvelému obratu proti Kanaďanom napokon na šampionáte oslavovali zisk majstrovského titulu.

👉 SPOMIENKA: Nezabudnuteľná slovenská jazda za historickým zlatom na MS 2002

Kanada nám vracia požičané v semifinále 2004

MS 2004, 8. máj: Slovensko – Kanada 1:2

V úvode nového milénia patril slovenský tím medzi to najlepšie, čo svetový hokej ponúkal. Po zisku zlatej a bronzovej medaily sme si v roku 2004 brúsili zuby na zisk ďalšieho cenného kovu. Po výhre nad Švajčiarskom v štvrťfinále sme narazili na Kanadu, proti ktorej sme si verili.

V prvej tretine gól nepadol, no desať sekúnd po úvodnom buly druhého dejstva posunul do vedenia Slovákov Miroslav Šatan. Zo strany zverencov Františka Hossu to však bolo v zápase všetko. Kanada v druhej polovici zápasu po presných zásahoch Daniela Brierea a Shawna Horcoffa otočila nepriaznivé skóre a po výhre 5:3 vo finále nad Švédskom sa radovala z titulu majstra sveta.

Slovensko v súboji o bronz narazilo na ďalšieho zámorského súpera z USA. Streleckú nemohúcnosť od 21. minúty semifinálového duelu sme si preniesli aj do stretnutia o medailu. Duel po výsledku 0:0 dospel do samostatných nájazdov, v ktorých sa usmialo šťastie na Američanov.

Deň, keď sme zvierali Kanaďanov v ich obrannom pásme

MS 2012, 17. máj: Slovensko – Kanada 4:3

Na MS 2012 sme zo štvrtého miesta postúpili zo skupiny do štvrťfinále. Čakala nás v ňom Kanada, ktorá sa pýšila súpiskou preplnenou hviezdami NHL. S „javorovými listami“ sme v skupine absolvovali jeden zápas, v ktorom sme prehrali tesne 2:3.

Zdroj: ipravda.sk

V štvrťfinálovom súboji nás čakal náročný súboj, no naši hráči sa favorita nezľakli a po desiatich minútach sme viedli 2:0 po góloch Kopeckého a Šatana. Kanada po inkasovaných góloch zaradila vyšší prevodový stupeň a po dvoch tretinách sa šlo do kabín za stavu 2:3. Jána Laca v bráne prestrelili E. Kane, Skinner a Burrows. S pribúdajúcim časom v tretej tretine sa slovenský tlak stupňoval, z čoho pramenil vyrovnávajúci gól Milana Bartoviča z 54. minúty.

Gólom posilnení Slováci pokračovali v drvivom tlaku a Kanade boli viac než vyrovnaným súperom. Slovákom sa v rozlete snažil pristrihnúť krídla nešportovým faulom kolenom na Juraja Mikúša kapitán Kanady, Ryan Getzlaf, za čo po treste 5 + DKZ putoval predčasne pod sprchy. Zákernosť Kanaďanov sme potrestali najlepším možným spôsobom. Využili sme ponúknutú presilovú hru a Michal Handzuš nás víťazným tečom posunul do semifinále.

V ňom sme zdolali Česko 3:1 a na šampionáte sme po prehre s Ruskom 2:6 oslavovali zisk striebra.