Najpamätnejšie zápasy Slovenska proti Kanade na MS

4 minúty čítania
Autor: Dávid Lech

Slovenskí hokejisti na MS v hokeji 2023 po dueloch s Českom a domácim Lotyšskom čelia ďalšiemu náročnému súperovi. Kanada sa pravidelne radí medzi najväčších favoritov svetových šampionátov. Napriek tomu sa nám proti „javorovým listom“ podarilo ukoristiť viacero veľmi cenných skalpov.

Sledujte naše sociálne siete FacebookInstagramTik-Tok

MS 1996, 21. apríl: Slovensko – Kanada 3:3

V roku 1996 sme debutovali medzi elitou MS. V otváracom zápase na nás čakal krst ohňom v podobe kanadskej reprezentácie. S favorizovaným súperom náš húževnatý tím dokázal držať krok a na konto sme si pripísali veľmi cenný bod po remíze 3:3. Za Slovensko sa strelecky presadili Sekeráš, R. Pucher a Daňo.
O 2 roky neskôr sme opäť siahali na veľký úspech. V 55. minúte Slováci viedli 2:1, no gólom v 56. minúte Keith Primeau vyrovnal na konečných 2:2.

MS 2002, 7. máj: Slovensko – Kanada 3:2

V ceste za zlatom Slovákov v štvrťfinále čakal ambiciózny tím Kanady s hviezdami Giguerom, Staiosom, Morrowom, Heatleym či Comriem. Do 39. minúty Slováci prehrávali 0:2. Sekundu pred koncom druhej dvadsaťminútovky strelil dokonalý gól do šatne Peter Bondra. V treťom dejstve tím Jána Filca na „javorové listy“ doslova vybehol a v priebehu piatich minútach otočil stav v náš prospech po góloch Šatana a Bondru.

MS 2004, 8. máj: Slovensko – Kanada 1:2

V roku 2004 siahal slovenský národný tím na medailový hetrik. V semifinále nám stála v ceste Kanada, ktorá dokázala zmazať jednogólové manko, o ktoré sa postaral v 21. minúte Miroslav Šatan. Presné zásahy Briera a Horcoffa posunuli Kanadu do finále, ktorá po výhre 5:3 nad Švédmi oslavovala zisk majstrovského titulu. Slováci podľahli v súboji o bronz USA 0:1 po samostatných nájazdoch.

MS 2012, 17. máj: Slovensko – Kanada 4:3

Jeden z najpamätnejších zápasov Slovenska na MS siaha do roku 2012. V štvrťfinále sme čelili Kanade, ktorá ešte v 52. minúte viedla 3:2. V 54. minúte prišiel vyrovnávajúci gól z hokejky Milana Bartoviča. Napätie na ľade sa dalo krájať. Nervy drásajúci záver neuniesol Ryan Getzlaf, ktorý sa po likvidačnom faule na Juraja Mikúša porúčal predčasne pod sprchy. 5-minútovú presilovku využil Michal Handzuš a Slovensko senzačne poslal do semifinále. Na šampionáte sme napokon získali strieborné medaily.

MS 2019, 13. máj: Slovensko – Kanada 5:6

Proti Kanade sme odohrali viacero vyrovnaných súbojov, no zväčša siahajú do obdobia, kedy slovenský hokej patril širšiu svetovú špičku. Stretnutie z MS 2019 v základnej skupine je o to cennejšie, že sme pred zápasom boli jasným outsiderom. V dueli Slovensko viedlo 2:0 aj 4:2, no napriek tomu nedokázalo doviezť zápas do úspešného konca. V 52. minúte Matúš Sukeľ gólom vyrovnával na 5:5, no dve sekundy pred koncom riadneho hracieho času rozhodol o víťazstve „javorových listov“ Mark Stone.