Najpamätnejšie zápasy Slovenska proti Fínsku

3 minúty čítania
Autor: Dávid Lech

Vo štvrťfinále MS 2022 bude slovenská hokejová reprezentácia čeliť domácemu výberu z Fínska. Proti Suomi sme odohrali hneď niekoľko pamätných zápasov. Zaspomínajte si s nami na tie najzaujímavejšie.

Sledujte naše sociálne siete, kde Vám prinášame hokejové zaujímavosti z pohľadu fanúšikov.
Facebook Instagram.

zdroj: sport7.sk

Historický postup do finále

MS 2000, 12. máj: Slovensko – Fínsko 3:1

Slovenskí hokejisti si na MS 2000 v skupinovej fáze vybojovali prvé miesto (Rakúsko 2:0, Taliansko 6:2, Fínsko 2:2). A hoci sme v osemfinálovej skupine zdolali len Nórsko 9:1 a podľahli Česku (2:6) a Kanade (3:4), postúpili sme do štvrťfinále.

V ňom sme zdolali výber USA 4:1 a prvýkrát v ére samostatnosti postúpili do najlepšej štvorky elitnej kategórie MS v hokeji. Do boja o postup do finále sme nastúpili proti Fínsku, ktoré sme zásluhou gólov Jána Pardavého, Miroslava Šatana a Richarda Kapuša zdolali 3:1. Vo finále sme síce nestačili na Česko (3:5), no prvá medaila Slovenska v histórii viedla práve skrz porazenie Fínov.

zdroj: cas.sk

Osemnásťročné čakanie na víťazstvo

MS 2004, 28. apríl: Slovensko – Fínsko 5:2

Na víťazstve v základnej skupine MS 2004 proti Fínsku 5:2 by nebolo nič špeciálne, ak by nešlo o doposiaľ poslednú výhru Slovenska nad Fínskom na svetovom šampionáte. Zatiaľ náš posledný triumf na MS nám zabezpečili dvojgóloví strelci Gáborík so Šatanom, ktorých jedným presným zásahom doplnil Bartečko.

Na ďalšie víťazstvo nad Suomi na MS v hokeji čakáme už 18 rokov. Medzitým sme na reprezentantov z krajiny tisícich jazier nestačili desaťkrát v rade: 2:3 (MS 2008), 1:2 pp (MS 2009), 2:5 (MS 2010), 1:2 (MS 2011), 0:1 (MS 2012), 0:23:4 (MS 2013), 0:3 (MS 2015), 0:5 (MS 2016) a 2:4 (MS 2019).

zdroj: sport.sk

Trpká štvrťfinálová porážka

MS 2013, 16. máj: Slovensko – Fínsko 3:4

Na MS 2013 sme obhajovali zisk striebornej medaily. Do štvrťfinále sme postúpili zo štvrtého miesta, čo znamenalo, že sme v štvrťfinále narazili na lídra našej skupiny H, Fínov.

Suomi sme chceli oplatiť prehru zo základnej skupiny 0:2. Po 16 minútach hry to však so slovenským národným tímom vyzeralo zle nedobre. Prehrávali sme už 0:3 a všetko nasvedčovalo tomu, že zápas skončí vysokým debaklom.

V priebehu 15 minút sme však zásluhou Miklíka, Sekeru a Surového vyrovnali na 3:3 a od 41. minúty sa začínalo odznova. Dramatický súboj napokon ovládli Fíni, ktorí po góle Aaltonena zo 49. minúty postúpili do semifinále.