Formát MS v hokeji 2023

3 minúty čítania
Autor: Dávid Lech

Zoznámte sa s hracím formátom MS v hokeji 2023. Dozviete sa, akým systémom sa hrá a koľko trvá predĺženie, ako sa rozhoduje remízový zápas vo finále či ktoré tímy majú výhody v prípade rovnosti bodov v tabuľke.

Sledujte naše sociálne siete Facebook Instagram.

Základné skupiny

16 účastníkov elitnej kategórie MS v hokeji 2023 je rozdelených do dvoch skupín po osem tímov. Hrá sa systémom ‚každý s každým‘. Všetky reprezentácie tak v rámci základných skupín odohrajú 7 stretnutí.

Bodový systém

Za víťazstvo v základnej skupine sa udeľujú 3 body. Výhra po predĺžení, resp. samostatných nájazdoch tímu prinesie 2 body. Porazený si z predĺženia/samostatných nájazdov odnesie 1 bod. Za prehru v riadnom hracom čase sa neudeľujú žiadne body.

Poradie v skupine v prípade rovnosti bodov

V prípade rovnosti bodov dvoch tímov rozhoduje o poradí v skupine víťaz vzájomného zápasu.

Ak 3 a viac tímov získa rovnaký počet bodov, vytvorí sa tabuľka pomyselnej „podskupiny“ zo vzájomných zápasov daných tímov s rovnakým počtom bodov. Ak po tomto kroku v tabuľke „podskupiny“ ostanú dva najlepšie tímy opätovne s rovnakým počtom bodov, rozhoduje pravidlo vzájomného zápasu (víťaz vzájomného zápasu má prednosť a je umiestnený vyššie).

V prípade, že nastane takáto situácia pri posudzovaní sú rozhodujúce tieto nasledujúce kroky:

1. Vytvorenie tabuľky „podskupiny“, kde sa v úvahu berú len vzájomné zápasy tímov, kt. majú rovnaký počet bodov
  2. V prípade rovnosti bodov v tabuľke „podskupiny“, rozhoduje lepšie skóre zo vzájomných súbojov tímov „podskupiny“.
  3. Ak v tabuľke „podskupiny“ nerozhodne ani skóre, rozhodujúci je počet strelených gólov vo vzájomných zápasoch tímoch „podskupiny“ (tímy s rovnakým počtom bodov).
  4. Ak nerozhodol počet bodov, skóre a počet strelených gólov zo vzájomných zápasov, potom sa v úvahu berú aj výsledky tímov proti najlepšie umiestnenému tímu mimo podskupiny.
  5. Ak tímy ostávajú naďalej nerozhodné, do úvahy sa začnú brať aj výsledky proti druhému najlepšiemu tímu, ktorý sa nedostal do „podskupiny“.
  6. Ak sa pre rozhodnutie medzi tímami s rovnakým počtom bodov nedokážu aplikovať ani jeden z krokov č. 1-5, rozhodne lepšie postavenie v IIHF rankingu.

Ak dva tímy s rovnakým počtom bodov proti sebe v základnej skupine ešte nenastúpili (v priebehu turnaja) a nie je možné tak porovnať ich vzájomný zápas, rozhodujúcim kritériom je: 1. (nižší) počet odohraných zápasov, 2. skóre, 3. (najvyšší) počet strelených gólov, 4. umiestnenie v IIHF rankingu.

Predĺženie

V rámci základných skupín v prípade vyrovnaného stavu po riadnom hracom čase a trojminútovej pauze nasleduje 5-minútové predĺženie. Tímy v ňom nastúpia s 1 brankárom a 3 korčuliarmi. Predĺženie sa končí po strelení gólu. Po uplynutí piatich minút nasledujú samostatné nájazdy.

Deklarované pravidlá predĺženia platia aj pre vyraďovaciu časť s jednou zmenou: namiesto piatich minút bude predlženie 10-minútové. Ak sa tímom nepodarí streliť gól a rozhodnúť tak zápas, nasledovať budú samostatné nájazdy.

Zmena v pravidlách predĺženia nastáva len v prípade samotného finále, kde sa bude hrať systémom 3 na 3 až do rozhodnutia. Po každých 20 minútach predĺženia bude nasledovať 15-minútová prestávka na úpravu ľadu.

Samostatné nájazdy

V prípade nerozhodného stavu po predĺžení nasledujú samostatné nájazdy. Poradie v samostatných nájazdoch určuje hod mincou rozhodcom. Víťaz žrebovania si vyberá, ktorý tím odštartuje samostatné nájazdy.

Každý tím má k dispozícii 5 samostatných nájazdov. Tím, ktorý počas nich strelí viac gólov, víťazí. V prípade nerozhodného stavu nájazdy pokračujú po jednej sérii (tímy majú 1 pokus).

Vyraďovacia časť

Do vyraďovacej časti postupujú štyri najlepšie tímy z oboch skupín. Štvrťfinále sa uskutoční krížovým spôsobom. Najlepší tím skupiny A nastúpi proti štvrtému tímu zo skupiny B: 1A-4B, 2A-3B, 1B-4A, 2B-3A. V prípade, že by proti sebe mali v štvrťfinále naraziť usporiadateľské krajiny Fínsko a Lotyšsko, štvrťfinále sa odohrá v rámci skupín systémom 1A-4A, 1B-4B, 2A-3A, 2B-3B.

Zostup

Do kategórie Divízie I A zostupujú 2 najhoršie tímy konečného poradia MS v hokeji.
V praxi býva bežné, že ide o najhorší tím skupiny A a najhorší tím skupiny B.

Konečné poradie

Elitnú štvorku tvorí víťaz finále (1. miesto), nasleduje vicemajster (2. miesto), víťaz zápasu o bronz (3.) a porazený tím zo zápasu o bronz (4. miesto). Ďalšie tímy budú zoradené v konečnom poradí nasledovne: